حامد کرزی رییس‌جمهوری پیشین می‌گوید که حکومت باید حافظ ارزش‌ها و دست‌آوردهای به دست آمده در ۱۸ سال اخیر باشد.

کرزی: حکومت حافظ ارزش‌های ۱۸ سال گذشته باشد

هفته‌نامه اوگل: حامد کرزی رییس‌جمهوری پیشین می‌گوید که حکومت باید حافظ ارزش‌ها و دست‌آوردهای به دست آمده در ۱۸ سال اخیر باشد.
آقای کرزی صبح امروز دوشنبه، ۴ قوس، در یک نشست خبری در کابل به قضایای ترور هدف‌مند برخی تحلیل‌گران سیاسی اشاره کرد و گفت کسانی‌که صدای‌شان را در پیوند به مسایل مختلف از جمله صلح بلند می‌کنند، نباید مورد حمله قرار بگیرند.
به گفته‌ی آقای کرزی، آزادی بیان روزبه‌روز در کشور محدود و تحلیل‌گران و نویسندگان کشور از آدرس‌های نامعلوم تهدید به مرگ می‌شوند.
رییس‌جمهور پیشین با اشاره به ترور وحید مژده کارشناس مسایل سیاسی گفت که آقای مژده در زمان حکومت او نیز همواره انتقاد می‌کرد. آقای کرزی افزود که هرچند با تمامی عقاید و گفتار وحید مژده موافق نبود؛ اما به حق آزادی فکر و بیانش در حکومت گذشته احترام شده بود.
وحید مژده هفته گذشته زمانی‌که از مسجد به سوی خانه‌اش می‌رفت، از سوی دو فرد موترسایکل سوار در نزدیکی خانه‌اش در نزدیکی سفارت روسیه مورد حمله قرار گرفت و جان باخت.
رییس‌جمهوری پیشین گفت: «جهان، افغانستان نوین را به دلیل داشتن قانون اساسی که آزادی بیان و حق رای در آن تسجیل شده، پذیرفته است و حالا این حق و ارزش در حال زیر پا شدن است.»
حامد کرزی افزود که اگر حق آزادی بیان، حق رأی و آزادی فکر زیر پا شود، مردم افغانستان از دست‌آوردهایی که در ۱۸ سال اخیر به دست آمده ، محروم می‌شوند.
او از اتحادیه اروپا و امریکا خواست تا برای حفظ ارزش‌هایی چون آزادی بیان که در قانون اساسی افغانستان به‌عنوان حق مردم تسجیل شده‌است، صدای‌شان را بلند کنند.
آقای کرزی هرچند به‌صورت مشخص نگفت که آزادی بیان از سوی چه کسانی محدود می‌شود، اما خطاب به نیروهای امنیتی کشور گفت که نباید برای اهداف شخصی و سیاسی افراد، مردم خود را مورد حمله قرار دهند.
او افزود که نیروهای امنیتی خدمت‌گار مردم است و باید به‌طور مطلق بی‌طرف و در خدمت منافع علیای مردم باشند.

 :)